Warsztat dla rodziców i pedagogów

W ramach Akademii Świadomego Rodzica 
Zapraszamy na warsztat dla rodziców i pedagogów! 
os. Parkowe 13f (wejście od magazynów MILA)

07 styczeń 2020 godz. 18:00
Prowadząca - trenerka Akademii Nauki w Poznaniu
Olga Wojciechowska

MOGĘ SIĘ ZMIENIĆ, to jedno z najważniejszych przekonań na temat siebie, które powinno mieć dziecko!

Posłuchajcie takiej oto historii:

Naukowcy rozdali uczniom dość łatwe testy logiczne, które dzieci z chęcią rozwiązały i dobrze się przy tym bawiły.

Kiedy po chwili, tym samym dzieciom rozdano testy ciut za trudne na ich wiek, wyraźnie zarysowały się dwie postawy.

Jak sądzicie – jak zareagowały dzieci?

Były dzieci, które szybko zniechęcały się i wracały do testów łatwiejszych, bądź zupełnie traciły zainteresowanie rozwiązywaniem zadań.

Porażka sprawiała, że szybko podawały się i wyraźnie cierpiały.

Byli jednak i tacy uczniowie, którzy cieszyli się, że mogą się czegoś nowego nauczyć i konsekwentnie brali testy trudniejsze do rozwiązania.

Porażka zdawała się motywować ich do większego wysiłku.

Co sprawiało, że dzieci w tak różny sposób reagowały na porażkę?

Badania wykazały, że różnica tkwiła w nastawieniu do siebie samych, swoich cech i możliwości.

Wszyscy mamy jakieś wyobrażenia na swój temat. Wyobrażenia twoje o sobie, wywierają olbrzymi wpływ na Ciebie i mogą zdecydować o tym czy staniesz się tym, kim chcesz i czy osiągniesz w dorosłym życiu to, co ma dla ciebie wartość.

Dzieci opisane powyżej jako pierwsze, miały nastawienie stałościowe, to znaczy podświadomie wierzyły, że ich cechy, w tym również ich inteligencja są ustalone raz na zawsze - człowiek może być albo mądry albo głupi a porażka wskazuje na to drugie (już taki jestem).

Dlatego kiedy nie potrafiły rozwiązać trudnego testu poddawały się i zawsze kiedy miały wybór, wybierały testy łatwe i unikały wyzwań.

Czy rozwiązując łatwe testy uczyły się czegoś?

Drugie dzieci nosiły w sobie nastawienie rozwojowe.

Podświadomie wiedziały, że wszystkie cechy, w tym również sprawność intelektualną, można rozwijać przez pracę i zastosowanie odpowiedniej strategii. I to właśnie robiły – rozwiązywały trudne testy i stawały się mądrzejsze.

Wyznawcy teorii stałości inteligencji przypisują porażki intelektualne brakowi zdolności (taki już jestem), w związku z tym na własne porażki reagują bezradnością i wycofaniem.

Natomiast osoby przekonane o zmienności atrybutów intelektualnych są nastawione na rozwój, dlatego też w przypadku porażki zmieniają strategię działania i zachowują poczucie własnej wartości.

Carol Dweck, która odkryła i opisała te dwa rodzaje nastawień i ich konsekwencje, pisze w swojej książce „Nowa psychologia motywacji”:

To niesamowite, że tylko jedno przekonanie, że mogę zmienić swój charakter i intelekt, daje dzieciom upodobanie do wyzwań, wiarę w znaczenie wysiłku, elastyczność w obliczu niepowodzeń, i bardziej kreatywne osiągnięcia.

Dweck w swoich badaniach udowodniła, że zmiennościowcy są w stanie poprawiać swoje oceny i osiągnięcia. Co więcej, okazało się, że dzieci, mogą „przełączyć się” z poglądów stałych na adoptujące i w efekcie poprawić swoje stopnie i ogóle funkcjonowanie w życiu!

Kiedy dzieci zmieniają swoje nastawienie do siebie, nagle zaczynają osiągać rzeczy, w które wcześniej nie wierzyły.

W ciągu jednego roku, klasa przedszkolna z Harlemu w Nowym Jorku zdobyła 95 % w Ogólnokrajowym Egzaminie Sprawdzającym. Wielu z nich nie potrafiło trzymać ołówka w dłoni, gdy przyszli do szkoły.

W ciągu jednego roku, uczniowie czwartej klasy w Południowym Bronxie, wszyscy razem stali się najlepszymi czwartoklasistami stanu Nowy Jork w stanowym teście z matematyki.

W ciągu roku, uczniowie ze szkoły w rezerwacie Indian odbili się od dna aż na szczyt okręgowego rankingu, a okrąg obejmował bogate osiedla Seattle. Więc indiańskie dzieciaki pokonały swoich microsoftowych rówieśników.

Stało się tak dlatego, że dzieci te otrzymywały od dorosłych

komunikaty rozwojowe

i ich pojęcie wysiłku i trudności zostały zredefiniowane. Wcześniej, wysiłek i trudność powodowały zniechęcenie. Teraz dzieci te wiedzą, że wysiłek i trudności sprawiają, że ich neurony tworzą nowe, silniejsze połączenia a one stają się mądrzejsze.

To sprawia, że nie unikają trudnych wyzwań i w efekcie rozwijają się.

Nastawienie rozwojowe to cenny dar. Osoby o tym nastawieniu są bardziej wytrwałe w dążeniu do celu i częściej osiągają to, co jest dla nich wartościowe w życiu. Rozwojowość jest jedną z 9 Diamentowych Cech Sukcesu.

A Ty, w co wierzysz?

Możesz się zmienić czy już taki/taka jesteś?

 

Brakuje Ci informacji?

Zostaw poniżej swój numer, a my oddzwonimy tak szybko jak to możliwe i porozmawiamy z Tobą na ten temat.